Filters
Zoeken Jaargang
Expertise
Auteur
Type publicatie

Publicaties

Rapport

Zbo-evaluatie AFM 2021-2025

De Autoriteit Financiële Markten (AFM) functioneert doeltreffend en in het algemeen doelmatig. Dat concluderen KWINK groep en SEO Economisch Onderzoek in de wettelijke zbo-evaluatie over de periode 2021-2025. Tegelijkertijd zijn er aandachtspunten; het rapport doet zeven aanbevelingen.

Arbeidsmarkt Doorrekening van beleid en ramingen Finance Governance Kosten-batenanalyse

2026-100

Rapport

Zbo-evaluatie DNB 2021-2025

De Nederlandsche Bank (DNB) voert haar zbo-taken doeltreffend en in het algemeen doelmatig uit. Dat concluderen KWINK groep en SEO Economisch Onderzoek in de wettelijke zbo-evaluatie over de periode 2021-2025. Tegelijkertijd zijn er aandachtspunten; het rapport doet acht aanbevelingen.

Arbeidsmarkt Doorrekening van beleid en ramingen Finance Governance Kosten-batenanalyse

2026-99

Rapport

Impactanalyse van een in- en uitleenverbod in de vleessector

Een in- en uitleenverbod in de vleessector kan bijdragen aan het verminderen van de overtreding van arbeidswetten en het verbeteren van de arbeidspositie van arbeidsmigranten, maar is geen wondermiddel tegen misstanden.

Arbeidsmarkt Doorrekening van beleid en ramingen Mededinging

2026-64

Rapport

Evaluatie Wet Toezicht Trustkantoren 2018

Dit onderzoek evalueert de doeltreffendheid en effecten van de Wet toezicht trustkantoren 2018 (Wtt 2018) in opdracht van het ministerie van Financiën. Het onderzoek concludeert dat de Wtt 2018 doeltreffend is geweest in het versterken van de integriteit van vergunninghoudende trustkantoren en het verminderen van risico’s op onwenselijk gedrag binnen dit deel van de sector. Het toezicht en de handhaving zijn effectiever geworden en de samenwerking binnen de toezicht- en handhavingsketen is verbeterd.

Doorrekening van beleid en ramingen Finance

2026-51

Rapport

Second opinion HCSS/Deloitte over het vlagregister en woonlandbeginsel

Vlaggen Nederlandse schepen massaal uit als de beloning van Indonesische en Filipijnse zeevarenden niet langer wordt gebaseerd op het woonlandbeginsel? Een second opinion van SEO Economisch Onderzoek laat zien dat de eerder geraamde omvlagging van 50 tot 70 procent van het vlagregister een overschatting is. Daarmee zijn ook de economische gevolgen kleiner dan geraamd, zo niet nihil, en lijken andere publieke belangen zoals veiligheid of duurzaamheid niet in het geding.

Arbeidsmarkt Doorrekening van beleid en ramingen Ongelijkheid

2026-92

Rapport

Evaluatie fiscale regelingen bos-, natuur- en cultuurgrond

We evalueren vier fiscale regelingen gericht op bevordering en behoud van bos en natuur en drie gericht op grondstructuurverbetering. Externe effecten rechtvaardigen in beginsel het bestaan van deze regelingen, maar in de praktijk blijken zes van de zeven regelingen niet (of niet aantoonbaar) doeltreffend en doelmatig. Deze regelingen kunnen daarmee worden afgeschaft of hervormd.

Doorrekening van beleid en ramingen Duurzaamheid en klimaat Finance

2026-23

Rapport

Haagse demografische ontwikkelingen 2050; Effecten en handelingsperspectieven voor vijf beleidsterreinen

De Haagse bevolking kan richting 2050 licht krimpen, gematigd groeien of zeer sterk groeien. Den Haag moet zich op deze uiteenlopende scenario's voorbereiden. Dat vraagt om wendbaar beleid en een stevig sociaal fundament.

Arbeidsmarkt Doorrekening van beleid en ramingen Gemeentelijk en regionaal beleid Onderwijs Ongelijkheid Sociale zekerheid en pensioenen Woningmarkt Zorg

2026-06

Rapport

Kennisspillovers van R&D in Nederland

Investeringen in onderzoek en ontwikkeling (R&D) leveren niet alleen opbrengsten op voor het investerende bedrijf, maar ook voor de economie als geheel wanneer kennis zich verspreidt naar andere bedrijven. In hoeverre gebeurt dit, en via welke kanalen? Dit onderzoek brengt het private en publieke rendement van R&D-investeringen in Nederland in beeld.

Doorrekening van beleid en ramingen Innovatie

2026-36

Rapport

Slimme investeringen; Naar een kwantificering van de BBP-effecten van investeringen in onderwijs en onderzoek en ontwikkeling

De gunstige langetermijneffecten van investeringen in onderwijs en R&D krijgen in beleidsanalyses vaak aanzienlijk minder aandacht dan de investeringskosten op korte termijn. Dit rapport beschrijft de mogelijkheden om de economische effecten op lange termijn te modelleren ten behoeve van een beleidsanalyse en schetst een route naar een beter onderbouwde doorrekening van bbp-effecten.

Onderwijs Doorrekening van beleid en ramingen Innovatie

2025-183

Rapport

Bouwen op ervaring: Wat PALLAS kan betekenen voor toekomstige Nederlandse kerncentrales, een maatschappelijke batenanalyse

SEO onderzocht de maatschappelijke baten van leereffecten die ontstaan tijdens de voorbereidingen en de bouw van de PALLAS-reactor. De kennis en kunde die is opgedaan verkleinen de kans op uitloop van toekomstig te bouwen kernreactoren, door ervaring met vergunningen, documentatie en ketenkwalificatie.

Doorrekening van beleid en ramingen Duurzaamheid en klimaat Kosten-batenanalyse

2026-05