Publicatie
Kansengelijkheid in het Curaçaose onderwijs
Het vraagstuk van kansengelijkheid kan vanuit verschillende perspectieven worden benaderd:
- Gelijke kansen op de verwezenlijking van het leerpotentieel: Het onderwijs zorgt ervoor dat alle leerlingen hun talenten kunnen ontdekken en ontplooien in het onderwijs. Hiervoor dient te worden voldaan aan tenminste drie voorwaarden: toegang tot goed onderwijs voor alle leerlingen, extra ondersteuning bij belemmerende omstandigheden en aansluiting bij specifieke talenten en leerbehoeften.
- Gelijke leer- en diplomakansen bij gelijk potentieel: Het onderwijs waarborgt dat leerlingen bij gelijke prestaties gelijke kansen krijgen om een bepaalde vorm van onderwijs te volgen en daar een diploma te behalen, onafhankelijk van hun achtergrondkenmerken. Hiervoor dient te worden voldaan aan de voorwaarden: eenduidige bepaling van het potentieel en uitsluiting van niet-meritocratische invloeden op leer- en diplomakansen.
- Gelijke kansen op een goede plek in de samenleving voor verschillende talenten: Het onderwijs biedt gelijke kansen aan leerlingen om de kennis en vaardigheden te ontwikkelen die nodig zijn om volwaardig te participeren in de samenleving. Hierbij dient voldaan te worden aan de voorwaarden: gelijkwaardig perspectief voor leerlingen in alle routes en minimumniveau gewaarborgd voor alle leerlingen.
Op basis van een brede consultatie van het onderwijsveld in Curaçao door middel van interviews en groepssessies, is geïnventariseerd welke knelpunten worden ervaren ten aanzien van kansengelijkheid in het onderwijs. Deze knelpunten zijn in het onderzoek geordend volgens de drie theoretische perspectieven van kansengelijkheid. De geïnventariseerde knelpunten zijn doorvertaald naar handelingsperspectieven. Elk handelingsperspectief is gewogen op vijf criteria (urgentie, impact, haalbaarheid voor wat betreft uitvoeringscapaciteit, maatschappelijke en politieke haalbaarheid en financiële haalbaarheid) om de prioriteit vast te stellen.
Dit heeft geresulteerd in een prioritair pakket van 10 maatregelen dat binnen vier jaar kan worden geïmplementeerd. Dit tienpuntenplan vraagt om een éénmalige investering van maximaal ANG 10 miljoen en jaarlijks terugkerende kosten van circa ANG 100 duizend. Voor 8 van de 10 maatregelen is geen nieuwe wetgeving vereist, zodat de invoering vaak al binnen één à twee jaar kan plaatsvinden.
Het onderzoeksteam beveelt aan om dataverzameling met betrekking tot kansengelijkheid op de korte termijn in te regelen, centraal te registreren en toegankelijk te maken voor beleidsmakers, onderzoekers en het onderwijsveld. Gedacht kan worden aan indicatoren die periodiek de onderwijsdeelname, prestaties en doorstroom van leerlingen inzichtelijk maken, uitgesplitst naar sociaaleconomische status. Een eerste aanzet voor potentiële indicatoren is in het onderzoeksrapport opgenomen.
Publicatie gegevens
Heeft u vragen over deze publicatie?
Neem contact op met onze expert of vul ons contactformulier in. Wij zullen zo spoedig mogelijk reageren op uw vragen.
Daniël van Vuuren
"*" indicates required fields